Krem z Brokuła z Dodatkiem Kurkumy i Imbiru

Zupa Krem z Brokułem to doskonały pomysł na szybką, zdrową, dietetyczną i pożywną zupę. Brokuł to bogate w składniki odżywcze warzywo; w brokule bowiem znajdziemy folacyne, wapń, potas a także i witaminę K; brouł zawiera również glukozynolany*.

Przepis na Zupę Krem z Brokuła z Dodatkiem Kurkumy i Imbiru

1 duży brokuł

2 filiżanki ( miarki cup) wywaru z kurczaka (lub) warzywnego (lub) wody

2 ząbki czosnku

Około 1 płaska łyżeczka imbiru (

mielonego albo  świeżego)

¼ łyżeczki kurkumy

2 liście laurowe

Sól i pieprz na przykład czarny  ( pieprz czarny zawiera związek organiczny zwany piperyną;  jak ukazują badania piperyna zwiększa przyswajalność kurkuminy występującej w kurkumie)

Do wrzącego wywaru dodajemy pokrojone kwiaty brokułu, liście laurowe i czosnek. Gotujemy do czasu, aż brokuł zmięknie; 5 minut przed końcem gotowania dodajemy imbir, kurkumę, sól i pieprz a także wyjmujemy z garnka listki laurowe.  Lekko ostudzoną  zupę blendujemy i serwujemy z orzechmi, na przykład nerkowca.

 

[ *** glukozynolany znajdują się w warzywach krzyżowych, czyli w brukselce, kalafiorze, brokule, kapuście, jarmużu czy rzodkiewce; glukozanolany  są metabolizowane  na  aktywne substancje takie jak tiocyjany,  izotiocyjany, nitryle; w brokule głównym izotiocyjanem jest 3-Methylsulfinylpropyl isothiocyanate- jest  on odpowiedzialny za indukcje enzymów fazy II detoksykacji, mechanizm ten pomaga  usuwać substancje rakotwórcze z organizmu [ Cancer Chemoprevention by Phytochemicals in Fruits and Vegetables  – więcej i dokładniejsze inf. w publikacji  
http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/bk-1994-0546.ch001
]; Warzywa krzyżowe są więc uważane za warzywa chemoprewencyjne.  Badania  ukazują, że spożywanie warzyw krzyżowych  może zmniejszyć ryzyko  zachorowalności na nowotwory;  warto jest  więc wprowadzać warzywa krzyżowe do diety po to aby  dostarczyć  do organizmu składników odżywczych – witaminy, minerałów  a także  substancji  nie odżywczych czyli różnych  substancji fitochemicznych.

W konsumpcji warzyw z rodziny brasicca ( kapusta, brokuł, brukselka, kalafior ) należy jednak zachować  umiar ( szczególnie podczas spożywania ich  w postaci surowej),   gdyż warzywa te zawierają tak zwane goitrogens;  są to  substancje które zakłócają asymilacje jodu przez tarczyce –niedobór jodu zmniejsza produkcje T3 i T4; brak aktywnej formy hormonu (czyli T3) przyczynia się do zwolnienia metabolizmu co sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. (  należy też  zaznaczyć, że gotowanie warzyw krzyżowych  częściowo  zmniejsza aktywność goitrogenu *)] .

Leave a Reply