Burger z Komosy Ryżowej z Dodatkiem Sosu Jogurtowego

Pierwsze  roślinne burgery przyrządziłam  z ciecierzycy,  później zaczęłam eksperymentować i przygotowywać  je w różnych kombinacjach i z różnymi produktami –  mogę   stwierdzić,  iż burgery roślinne są tak samo smaczne jak te z mięsem jednak o wiele zdrowsze.

Pozytywną cechą burgerów  na bazie roślinnej czyli z tofu, ciecierzycy, fasoli, soczewicy  jest  to,  że zawierają cenne białka.  Te z  komosą ryżową obfitują we  wszystkie esencjonalne aminokwasy. 100 gram komosy to około 4.4 grama białka, 64 mg magnezu, 152mg fosforu  i  błonnik –  jak wiemy mięso  nie zawiera  w ogóle błonnika. Komosa jako produkty roślinny mieści też  fitoskładniki  które w  dodatkowy sposób usprawniające prace organizmu.

Niestety dieta często jest uboga w produkty i białka  roślinne  – jedną z metod do ich wprowadzenia jest to aby w smaczny i apetyczny  sposób łączyć je w potrawach które  sobie cenimy.

1 filiżanka komosy

¾ bułki tartej

2 jajka

½ dużej cebuli

1 duża marchewka

Sól , pieprz i chili

Ser Le Gruyere, Ementaler lub  Swiss

+Sałata

+Skarmelizowana cebula czerwona

+Grzybki portobello

 

  1. Komosę gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu;
  2. Na oliwie z oliwek podsmażamy pokrojoną marchewkę – do miękkości następnie lekko ugniatamy widelcem;
  3. Na oliwie z oliwek podsmażamy pokrojoną w kostkę cebuli – do miękkości i lekkiego zarumienienia;
  4. W misce mieszamy komosę z marchewką i cebulą. Dodajemy starty ser,  jajka i bułkę tartą. Przyprawiamy solą, pieprzem i chili;
  5. Formujemy burgery i podsmażamy na patelni;
  6. Burgery najlepiej smakują gdy są serwowane z karmelizowaną cebulą ( z dodatkiem odrobiny cukru) i podsmażonymi grzybkami portobello;

Sos

Rzodkiewka

Jogurt grecki

Sól

Sok z cytryny

3 thoughts on “Burger z Komosy Ryżowej z Dodatkiem Sosu Jogurtowego

Leave a Reply