Sałatka z Zieloną Soczewicą i Pieczarkami

Sałatka z zieloną soczewicą  i pieczarkami jest sycąca, dlatego jest to danie stworzone na  lunch….

Soczewica jako roślina strączkowa bogata jest  w białka roślinne – jak wiemy ten szczególny bo występujący w różnych kolorach produkt odgrywa główną rolę w dietach wegańskich czy wegetariańskich.

Skromna soczewica połączona z  innymi produktami roślinnymi zawierającymi aminokwasy metioninę  i tryptofan dostarcza całe  dziewięć  esencjonalnych aminokwasów (esencjonalne aminokwasy są związkami organicznymi których nasz organizm nie potrafi samodzielnie wytworzyć, dlatego należy je dostarczać z pożywienia).

Metioninę i tryptofan odnajdziemy w orzechach, nasionach lub zbożach jak na przykład pszenica, ryż czy płatki owsiane – jednak wymienione  wyżej produkty są ubogie  w aminokwas lizyny. Lizyna znajduje się w warzywach strączkowych,  takich jak soczewica, fasola czy ciecierzyca.

Aby dieta jarska dostarczała dzienną porcje niezbędnych białek,  białka soczewicy lub innego warzywa strączkowego muszą komplementować się z białkami orzechów, nasion lub zbóż ( czyli obie grupy muszą być obecne w dziennym  jadłospisie). Produkty te nie muszą być spożywane w tym samym daniu lub o tej samej porze! –  można je spożyć w odrębnych posiłkach i o różnych porach dnia.

Przykład Dań Bezmięsnych które Zawierają Wszystkie Esencjonalne Aminokwasy:

* Ryż i fasola

* Humus i pita

* Zupa z soczewicy podawana z chlebem kukurydzianym

* Chleb pszenny z pasto fasolową

Wiedza na temat poprawnego łączenie produktów białkowych jest niezbędne dla wielu grup – wegetarianów, weganów, semiwegetarianów, osób jadających mięsa sporadycznie. Praktykowanie tych punktów chroni nas  przed niedoborami esencjonalnych aminokwasów.

[ Każda cząsteczka białka w organizmie  zbudowana jest z różnych kombinacji aminokwasów,   i każde takie białko ma inne zadanie.   Ich  obecność prowadzą do jednego – poprawnego funkcjonowania  organizmu i do podtrzymywania naszej masy mięśniowej ( rekomendacja  na białka dla zdrowej populacji to 0.8gm pomnożone przez wagę w kg na dzień; oczywiście ta wartość może się różnić i dietetyk ustala odpowiednio wartość na podstawie  wielu czynników na przykład stanu zdrowia i stylu życia danej osoby ).   ]

Przepis na Sałatkę z Soczewicą i Pieczarkami

1/2 filiżanki ugotowanej soczewicy

Pół średniej cebuli

Pieczarki ( według uznania)

Sok z 1/2 – 1  małej cytryny

2 ząbki czosnku

Pietruszka ( według uznania)

Sól,  pieprz i pieprz cayenne

+ tost z lekkim serem

Rozgrzewamy dwie łyżki oliwy; następnie dodajemy pokrojoną cebule – podsmażamy ją do czasu, aż lekko  się zarumieni.  Dodajemy pieczarki pokrojony ząbk czosnku. Lekko doprawiamy solą i pietruszką.

Soczewice gotujemy według instrukcji na opakowani. Do ugotowanej soczewicy dodajemy pieczarki z cebulą. Mieszamy razem z solą, pieprzem, pieprzem cayenne  i sokiem z cytryny.

Leave a Reply