Tarta z Pomidorami Koktajlowymi i Karmelizowaną Cebulą

Tarta z pomidorami koktajlowymi i fetą to swoista ala pizza stworzona z pysznie kruchego ciasta . Głównym składnikiem  tarty są pomidor koktajlowe– ten wybór nie był  przypadkowy – są to najczęściej kupowane i spożywane owoce na świecie.

Nie jest chyba zaskoczeniem, ale pomidor ma wiele wartości odżywczych; w tak niepozornym produkcie znajdziemy potas, prowitaminy A(beta karoten), witaminę C, miedź, selen i wiele innych cennych mikro i makro-elementów .

Pomidor to produkt małokaloryczny – spożywa się go często podczas odchudzania,  ale i nie tylko – smakuje pod każdą postacią i tworzy doskonałą parę z przeróżnymi produktami.

Pomidor swoją znikomo kaloryczność zawdzięcz wodzie. Według USDA Nutrition Database w 1 filiżance pomidorów koktajlowych znajdziemy, 141 grama wody, 5.8 grama węglowodanów- około 4 grama cukru ( fruktozę i glukozę), odrobina białka i 1.8 grama błonnika.

Pomidor zawiera  dwa rodzaje błonnika nierozpuszczalny i rozpuszczalny – oba wpływają pozytywnie za nasze zdrowie. Błonnik nierozpuszczalny  wspomaga  perystaltykę jelit, usuwa niechciane i zaległe resztki z naszego układu trawiennego. Rozpuszczalny błonnik to pektyna. Pektyna, absorbuje wodę i pęcznieje  w układzie trawiennym – to nadaje uczucia sytości – co  sprawia, że jemy mniej pokarmów.

Tarta smakuje pysznie, jest szybka i prosta -idealna na obiad czy lunch.

Karmelizowana Cebula

Oliwa z oliwek

Czerwona cebula ( pokrojona w równe talarki)

Odrobina Soli

Odrobina cukru brązowego

  1. Do rozgrzanego oleju dodajemy talarki cebuli. Smażymy na małym ogniu około 20 minut – do czasu, aż  cebula uzyska pięknie brązowy kolor. Przed  samym końcem smażenia dodajemy cukier brązowy i lekko solimy.

+ Pomidory Koktajlowe

+ Ser feta

+ Bazylia

+ 1-2 jajka (rozbite)

Kruche Ciasto Pełnoziarniste

1 ¼ filiżanki mąki pełnoziarnistej

113 gram zimne masło ( pokrojonego w drobne talarki )

Odrobina soli

2-3 łyżki uprażonego siemienia lnianego

Odrobina zimnej wody

  1. W food procesorze mieszamy wszystkie składniki.
  2. Uzyskane ciasto wkładamy  do lodówki na około 30 minut.
  3. Wyjmujemy ciasto i układamyna blaszcze.   Przed nałożeniem pomidorów i reszty składników – lekko  podpiekamy w  160 stopniach około 5-10 min.
  4. Na lekko podpieczone ciasto nakładamy karmelizowaną cebulę. Dodajemy odrobinę świeżej bazylii, pomidory koktajlowe,  posypujemy fetą. Dodajemy rozbite jako  i pieczemy w 160 stopniach dodatkowe 15-20 minut  ( lub do czasu, aż się tarta upiecze i zarumieni).

Leave a Reply