Linguini z Pesto Szpinakowo-Szparagowym

Szpinak jedzony jest pod różną postacią – świeży albo i taki który poddany był obróbce termicznej; inkorporacja szpinaku nie musi być więc trudna,  jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, iż szpinak doskonale komponuje się w sałatkach, tartach, pastach czy zupach….

Jednak większość z nas stroni od tego warzywa – a szkoda bo dobrze doprawiony i połączony w daniu szpinak  może być smaczny – ale przede wszystkim jest on  bogaty w wartości odżywcze.

O szpinaku słów kilka….

Szpinak ma niską wartość energetyczną, 100 gram śweiżego warzywa dostarcza około 23 kalorie – szpinak  nas  nie nasyci ale  jego konsumpcja nie wpłynie również na wzrost wagi.

Szpinak zawiera luteinę i zeaksantynę – te związki organiczne dbają o zdrową kondycje oczu.

Zielone warzywa zawierają sporo folacyny, 100 gram szpinaku dostarcza około 49% dziennego zapotrzebowania na tą witaminę; Folacyna odpowiada za poprawną produkcję krwi – zapobiega anemii megaloblastycznej, podtrzymuje materiał genetyczny, wpływa pozytywnie na  układu nerwowy i mózg.

Szpinak okazuję się być lepszym źródłem potasu niż ziemniak.100 gram szpinaku dostarcza 15% dziennego zapotrzebowania na ten minerał; taka sama wartość ziemniaka dostarcza około 12% tej substancji. Potas pomaga regulować ciśnienie we krwi co pozytywnie wpływa na pracę układ krwionośnego.

Pesto ze szpinakiem i sezonowymi szparagami jest świeże i aromatyczne. Danie wykonuje się szybko – a smak jest bardzo dobry…

Przepis na Pesto Szpinakowo-Szparagowe

3 pełne filiżanki szpinaku

1 średni pęczek zielonych szaragów

2-3 ząbki czosnku

Około ¾ filiżanki (lub mniej) sera Parmesan

¼ filiżanka orzechów pekan

Sok z ½ cytryny

Oliwa z oliwek

Sól i pieprz

+ makaron

  1. Odcinamy drewniane końce szparagów. Następnie dodajemy szparagi  do  osolonej wrzącej wody i gotujemy, aż zmiękną około 4-6 minut.
  2. Do food procesora dodajemy szpinak, ugotowane szparagi, czosnek, orzechy, ser Parmesan, sok z cytryny, sól I pieprz. Pulsujemy I dodajemy oliwę z oliwek po to aby uzyskać odpowiednią  – nielejąca ani nie zbyt ścisłą konsystencje.
  3. Do ugotowanego makaronu dodajemy pesto, dokładnie mieszamy

Pieczarki z Cytryną

Pieczarki bella lub białe pieczarki

Odrobina skórki z cytryny

Oliwa z oliwek

Sól i pieprz

  1. Pokrojone pieczarki podsmażamy na oliwie z oliwek. Dodajemy odrobine startej skórki z cytryny. Przed samym końcem leciutko solimy i pieprzymy

Na obiad:

Serwujemy najlepiej z makaronem pełnoziarnistym z dodatkiem aromatycznie  pieczarek.

Leave a Reply