Sałatka z Jarmużem, Pieczonymi Ziemniakami i Łososiem

Ta sałatka z jarmużem jest jedną z moich ulubionych – jest lekka, odrobine słodka i pikantna. Smak sałaki idealnie komponuje się ze smakiem  pieczonego łososia  lub łososia wędzonego…

Sałatka z jarmużem, pieczonymi ziemniakami i łososiem jest pożywna. Jarmuż dostarcza witaminę  K , prowitaminę A i chroniące oczy luteinę i zeaksantynę. Słodki ziemniak to pokaźne źródło prowitaminy A , a biały ziemniak to duża zawartość potasu. Nasiona słonecznikowe zawierają  roślinne sterole które redukują zły cholesterol LDL.

Łosoś dostarcza nam białka i  kwasy tłuszczowe omega 3 –  kwasy które mają działanie przeciwzapalne;   ze względu na  obecność omega 3 –  Amerykańskie Stowarzyszenie Serca zachęca do spożywania  dwóch  100 gramowych   (3.5 oz) porcji  ryb  w ciągu tygodnia.

Smak sałatki  podkreśla sos musztardowy. Przed dodaniem dressingu jarmuż należ skropić sokiem z cytryny i  dokładnie wymieszać po to aby liście pokryły się ożywczą  esencją cytrynową.

Jarmuż

Sok z cytryny

Ziemniak słodki i biały

Pestki słonecznikowe

Jabłko ( pokrojone w kostkę)

Czerwona cebula

  1. Jarmuż kroimy; dodajemy sok z cytryny i dokładnie mieszamy;
  2. Pokrojone w kostkę ziemniaki solimy i mieszamy z oliwą z oliwek pieczemy w nagrzanym piekarniku do 230 C – czas pieczenia ziemniaków jest zależny od wielkości kostki około 30-45 min;
  3. Do jarmużu dodajemy upieczone ziemniaki, pokrojone jabłko i pestki słonecznikowe. Polewamy dressingem musztardowym

Dressing Musztardowo-Miodowy

Musztarda

Oliwa z oliwek

Biały ocet winny

Ząbek czosnku

Miód

Pieprz

  1. Składniki dodajemy w dowolnych porcjach według własnego upodobania

Łosoś Pieczony

Łosoś

Sok z cytryny

Sól i pieprz

Pietruszka

Czosnek

Oliwa z oliwek

  1. Oliwę z oliwek mieszamy z solą, pieprzem, sokiem z cytryny, pokrojoną pietruszkę i czosnkiem; Uzyskaną marynatę dodajemy do łososia i mieszamy.
  2. Łososia pieczemy w piekarniku nagrzanym do 190 C przez około 20 minut lub do całkowitego upieczenia.

Leave a Reply