Słodko- Kwaśna Zdrowa Sałatka z Bakłażanem

Sałatka z bakłażanem to doskonałe połączeni smaków – pikantnego czosnku, kwaśnego octu i cukru brązowego. Dressing tak skomponowany efektywnie podkreśla smak bakłażana.

Sałatka jest bardzo prosta, zawiera zaledwie dwa składniki: owoc bakłażana i czerwoną cebulę. Oczywiście uzupełnienie sałatki warzywem, takimi jak czerwona papryka jest,  również mile widziana.

Dressing sałatkowy jest bardzo zdrowy –  przeciwzapalny i wzmacniający. Duża ilość  czosnku i obecna w nim allicyna nadaje przeciwzapalne i przeciwbakteryjne  właściwości; natomiast ocet jest uważany za produkt wzmacniający,  zawiera minerały i mikroelementy  które usprawniają prace naszego organizmu.

Głównym składnikiem sałatki jest bakłażan. Bakłażan jest owocem często niedoceniany, ze względu na swój goryczkowy smak. Metoda na pozbycie się tak odpychającego smaku jest prosta – należy posolić kawałki bakłażana i odstawić je do lodówki. Po kilku minutach z owoca usunie się gorycz w formie wody. Wylanie wody sprawi,  iż bakłażan uzyska bogaty, lekko tłusty – nie goryczkowy smak.

W Czym Leży Potęga Bakłażana:

Bakłażan  zawiera witaminy, minerały i inne związki organiczne które  chronią i wspomagają nasz organizm .

Według USDA Nutrition Database,  bakłażan to dobre źródło witaminy C, K, folacyny, witaminy B6,  fosforu, magnezu, potasu i błonnika.

  • Bakłażan to także obecność  nasuniny ( lub delfinidyny) –jest to związek organiczny należący do grupy antocyjanów. Ten obcobrzmiący komponent to pigment,  który odpowiada za kolor skórki bakłażana, dzięki niemu ma ona  niebiesko-fioletowy kolor.  Ta szczególna substancja neutralizuje wolne rodniki chroniąc tym samym błony komórkowe przed atakiem  wolnych rodników.

Bakłażan może mieć wszechstronne właściwości odżywcze ( wspierające serce, zapobiegające zaparciom)  jest to owoc  który warto wprowadzić do diety.

( *** Jest jednak jedneo ale – bakłażan to częsty alergen; jeśli nie spożywaliście  bakłażana wcześniej najlepiej sprawdźcie czy nie wywołuje on u was reakcji alergicznej.)

Bakłażan

Czerwona cebula

Olej

Sól

+ szczypior

 

Dressing:

Ocet

Cukier brązowy

Czosnek ( kilka ząbków czosnku)

Odrobina wody

  1. Bakłażan kroimy w kostkę. Solimy i pozostawiamy w lodówce na około 30 minut.
  2. Z bakłażana wylewamy wodę, następnie smażymy go na oleju, na lekko rumiany kolor.
  3. Składniki na dressing mieszamy. Proporcje są dowolne- dressing ma być kwaśny i słodki,  a smak  czosnku powinien być,  także wyczuwalny. Woda pomaga zminimalizować zbyt dużą kwasowość i ostrość płynnącą z czosnku. Do sałatki należy dodać sporo dressingu. Najlepiej jest schłodzić sałatkę przed podaniem – tako  około  30 minut wystarczy.

Leave a Reply