Kruche Ciastka z Zieloną Herbatą Matcha

Ciastka z matchą urzekają smakiem  i aromatem zielonej herbaty. Są kruche, lekko słodkie i gorzkie – jednym słowem wyśmienite. Uczta w takim towarzystwie kończy się tym, że  zjada się więcej, niż jedne ciastko.

Matcha to nic innego jak specjalna odmiana zielonej herbaty, której liści zostały sproszkowane po to aby 100 % części zielonej  herbaty mogło być połączone z ciepłą  wodą; wtedy smak zielonej herbaty jest bardziej wyrazisty i napar zawiera więcej wartości odżywczych.

Matcha ma swoje Japońskie  korzenie; przyrządzenie i picie tej tradycyjnej herbaty to zdecydowanie majestatyczna podróż, zgłębiona przed wiekami i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dla Japończyków przygotowanie herbaty to kunszt  szlachetny i detalicznie dopracowany – niema w nim przypadkowej temperatury, długości mieszania,  czy też i naczyń w jakich ten trunek się serwuje. Taki proces stwarza atmosferę, w której picie staje się sztuką i przyjemnością.

W naszym zachodnim społeczeństwie, matcha triumf odniosła kilka lat temu. Ten delikatny zielony puder zaczęto dodawać do wielu dań  i deserów, w restauracjach , jak również i  w pieleszach domowych.  Jednak napoje są uważane za najbardziej kultowe. To one z coraz to większą częstotliwością zastępują poranne filiżanki  kawy –  gdzie matcha latte ( matcha i mleko) , tradycyjne thick matcha (koicha) lub thin matcha (usucha)  to często wybierane opcje.

Właściwości odżywcze sproszkowanej  matchy  są większe niż te obecne w   liściach zielonej herbaty. Oba rodzaje zielonych  herbat zawierają  związki organiczne należące do grupy  polifenoli – katechiny –  które mogą powstrzymać proces kancerogenny. Dodatkowo zielona herbata to obecność  minerałów, witamin i innych komponentów. NIH podkreśla, że w napoju z zielonych liści  znajdziemy  wapń, magnez, potas, witaminy B,C i E, jak również i sterole.

Przepis na Ciastka z Matchą

2 ¾ filiżanki mąki

1 łyżka sody

½ łyżeczki proszku do pieczenia

1 filiżanki miękkiego masła ( 227 gram)

¾ filiżanki cukru

1 łyżka miodu

1 łyżka zapachu waniliowego

1 jajko

1 łyżka płatek owsianych

2/3 filiżanki drobno posiekanych orzechów włoskich

3 łyżki pudru zielonej herbaty matcha

  1. Nagrzewamy piekarnik do 190C
  2. W oddzielnej misce mieszamy suche składniki ( mąka, soda, proszek do pieczenia, płatki owsiane, zielona herbata matcha i włoskie orzechy)
  3. Miksujemy masło z cukrem i odrobiną soli  – tak aby uzyskać gładką masę. Następnie dodajemy miód , zapach waniliowy i jajko; ponownie miksujemy
  4. Do mokrych składników dodajemy suche składniki i dokładnie mieszamy
  5. Formujemy ciastka, układamy na blaszce i pieczemy około 8-10 minut.

Leave a Reply