Lekka Sałatka z Mango, Limonką i Krewetkami

Sałatka z mango,  krewetkami i limonką jest lekka i pożywna. Swoją prostotą powala na kolana, a jej  limonkowo-cytrusowa  świeżość zapada w pamięci na długo. Sałatka jest  inspirowana kuchnią tajską –  w  Tajlandii  owoce morza łączone są z wyrazistymi owocami tropikalnymi mango, ananasem czy papają.

Gdy przyrządzałam sałatkę starałam się uwzględnić wszystkie tajskie smaki –  słodki, słony, kwaśny i pikantny – czy zrobiłam to w odpowiednich proporcjach ?-  nie wiem, zapewne nie,  ale wiem, że sałatka którą zaserwowała, odpowiadała moim najbliższym .

Krewetki  to małokaloryczne białko – 100 gram to około 99 kalorii; zawierają sporą ilość  witaminy B12. Witamina B12 jest ważna, gdyż jej  jedna z funkcji to prawidłowa  produkcja krwi.

Mięso tych  niepozornych owoców morza zawiera,  także i selen. Pierwiastek selenu jest obecny w strukturze  enzymu antyoksydacyjnego  – peroksydazy glutationowej,    struktura ta  neutralizuje wolne rodniki, powstałe w procesie normalnego metabolizmu; innymi słowy ta selenoproteina przemienia bardzo niebezpieczne substancje w nieszkodliwą dla naszego organizmu wodę.

Krewetki zawierają cholesterol. Według USDA 100 gram krewetek to około 189 gram cholesterolu – ta  wartość jest bardzo zbliżona do proporcji znajdującej się w  zółtkach  jajka. Jeżeli chodzi o cholesterol, osoby z niektórymi chorobami – jak wieńcowymi , dysproporcją lipidową  i  osoby  na diecie terapeutycznej TLC muszą zwracać szczególną uwagę na to ile  cholesterolu znajduje się w ich  dziennej diecie; w takich przypadkach zasada jest taka aby cholesterol  był obecny w jak najmniejszych proporcjach – TLC dieta rekomenduje spożywanie cholesterolu w proporcjach mniejszych niż 200 gram w ciągu dnia.

Marynata do Krewetek

4 łyżki sosu sojowego

2łyżki cukru

2 cm imbiru ( pokrojić w kostkę)

4 łyżki oleju

1 pokrojona jalapeno lub czerwona papryczka chili ( ilość dodana  według uznania)

Sok z ½ -1 limonki

+ Krewetki

Mieszamy wszystkie składniki ;  Do powstałej marynaty dodajemy krewetki – chłodzimy przez pół godzinny.  Po tym czasie grillujemy krewetki. Sosem który pozostał na patelni grillowej polewamy sałatę.

Składniki na Sałatkę

Mieszanka sałat

Pomidory koktajlowe ( pokrojone)

Mango ( pokrojone)

Świeża Kolendra ( pokrojona)

Szczypior (pokrojony)

Orzechy ziemne

Awokado

+ dodatkowa limonka

Leave a Reply