Placki z Cukinii

Placki z cukinii idealny pomysł na zdrowe śniadanie, lunch lub kolacje. Placki doskonale smakują z jajkiem sadzonym,  są lekkie, pożywne i aromatyczne. Natka pietruszki nadaje świeżości a pieprz cayenne lekkiej ostrości. Pestki słonecznikowe przyczyniają się do chrupkości  i doskonale  uzupełniają smak cukinii.

Pestki słonecznikowe to dodatkowe wartości odżywcze, zawierają  witaminę E , miedz  i selen. Dodatkową są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowe   i roślinnych steroli. Roślinne sterole nie są potrzebne do funkcjonowania naszego organizmu,   jednak  gdy są one obecne  w produktach  spożywczych wtedy taki produkt może być określany jako nutraceutyk.

Spożywanie produktów bogatych w sterole  i stanole może mieć dodatkowe wartości terapeutyczne. Chemiczna struktura steroli jest podobna do cholesterolu, dlatego sterole mogą przyczyniać się do zmniejszonej  absorbcje cholesterolu; co w konsekwencji  redukuje poziom „złego” cholesterolu LDL; ( Agencja Żywności i Leków (FDA) podkreśla, że dieta niska  w nasycone kwasy tłuszczowe I cholesterol zawierająca 1.3 grama ( lub więcej ) steroli,  lub 3.4 grama ( lub więcej) stanoli podzielonych I spożywanych w dwóch porcjach w ciągu dnia może zmniejszać ryzyko zachorowalności na choroby serca).

Warto jest  spożywać produkty  bogate  w sterole  i stanole.  Sterole i stanole roślinne możemy znaleźć w:

*  olejach  roślinnych:  takich jak  olej  sezamowy, olej kukurydziany, olej rzepakowy

* orzechach:  pekan , włoskich, ziemnych, migdałowych i  nerkowcach

* kiełkach pszenicy

* otrębach pszennych

*   a także i margarynach które są wzbogacone  w tą substancję.

Placki z Cukinii

1 ½ cukinii

Pestki słonecznikowe

Garść natki pietruszki

Odrobina cebuli  (1/2 części)

Sól

Pieprz cayenne

1 jajko

Odrobina mąki kukurydzianej  lub dowolnej innej mąki

 

Za pomocą  food procesora  ścieramy cukinie i cebulę. Następnie całość przekładamy do miski, dodajemy drobno pokrojoną natkę pietruszki, pestki słonecznikowe, sól, pieprz cayenne, jajko  i odrobinę mąki kukurydzianej lub pszennej.

Placki możemy  smażyć na patelni z małą ilością  oleju lub w nagrzanym piekarniku do 200 stopni celciusza  (   z jednej strony pieczemy  przez  około 16 minut, następnie przewracamy placki i  pieczemy  dodatkowe  10  minut ).

Leave a Reply