Tarta z Borówką Amerykańską i Czerwonym Pomarańczem

Tarta z borówką amerykańską i czerwonym pomarańczem to wyborny  smak i esencja  cytrusowa która znakomicie pobudza  nasze zmysły smaku i węchu.  Te kruche i owocowe ciasto jest idealną propozycją na każdą okazję.

Borówka  amerykańska to  mały i urokliwy  owoc który  posiada wartości prozdrowotne- borówka to niezawodna  ochrona przed starzeniem  i utratę pamięci. Jak pokazują badania borówki i zawarte w nich flawonoidy – antocyjanidyny mogą mieć dobroczynny  wpływ na  procesy  poznawcze takie jak  zapamiętywanie, uczenie się,  efektywniejsze podejmowanie decyzji lub rozumowanie.  Jednym słowem  borówki powinny znajdować się  na naszych  talerzach.

Inne produkty  bogate  w flawonoidy są również wskazane; bowiem nie jest dokładnie wiadomo które flawonoidy polepszają pamięć, koncentracje czy umiejętności uczenia  się;  warto jest więc dostarczać różnorodnych produktów zawierających te  korzystne związki , gdyż  zaobserwowano, że urozmaicona dieta bogata w związki  z grupy flawonoid może mieć pozytywne efekty na pracę naszego mózgu. 

Inne Przykłady  Produktów :

  • szpinak,  papryka, cebula, brokuł,  – flawonole
  • owoce cytrusowe- pomarańcz, cytryna, mandarynki  – flawanony
  • gorzka czekolada, herbata, pistacje, orzechy nerkowe  – flawanole
  •  soja i produkty z tofu – isoflawony
  • truskawki , jeżyny, maliny, winogrona, wiśnie, czerwona fasola, orzechy pekan, orzechy włoskie  – antocyjanidyny

Ciasto:

1 filiżanka mąki białej

½ filiżanki zimnego masła ( pokrojone w kostkę )

1/3  filiżanki orzechów pekan

Około ¼ filiżanki cukru pudru

Odrobina Soli

1. Do food procesora dodajemy wszystkie składniki – mieszamy do czasu,  aż całość  się połączy. Wykładamy ciasto  na okrągłe żaroodporne naczynie i lekko podpiekamy w 175 C przez  około 15-20  minut. Po tym czasie wyjmujemy kruche ciasto  i nakładamy nadzienie.

Nadzienie:

Borówki Amerykańskie

Odrobina malin ( opcjonalnie)

2 jajka

1 łyżka cukru pudru

Sok z jednego dużego czerwonego pomarańcza

Pokrojona skórka z pomarańcza (odrobina)

½ łyżeczki proszku do pieczenia

2. Jajka miksujemy z cukrem do czasu, aż uzyskamy lekką piane. Następnie dodajemy sok z pomarańcza,  proszek do pieczenie .

3.  Na lekko podpieczone ciasto nakładamy borówki i dla kontrastu maliny. Następnie rozprowadzamy  pokrojoną skórka z pomarańcza. Wlewamy masę z jajek i pieczemy w 175C przez dodatkowe 20 minut.

Leave a Reply