Pełnoziarnista Pizza z Marynowanymi Karczochami i Rukolą

Pizza z marynowanymi karczochami to doskonałe połączenie smakowe. Do pizzy użyłam gotowe karczochy w zalewie octowej; kwaśny posmak karczocha jest  złagodzony delikatnym serem  mozzarella.  Do pizzy użyłam też rukolę; rukola ożywia kolor pizzy , jak również subtelnie wyostrza jej smak .

Ciasto na pizze jest spożądzone z mąki pełnoziarnistej;  w porównaniu do mąki białej , mąka pełnoziarnista jest zdecydowanie zdrowszą wersją mąki.   Mąka z pełnego przemiału ( np.  pszenna pełnoziarnista czy orkiszowa )   zawiera  większe ilości błonnika, jak również i obfitsze ilośći witamin  z grupy B ( 1 filiżanka mąki pełnoziarnistej to około 13 gram błonnika,  a  1 filiżanka mąki orkiszowej to , aż 19 gram błonnika; dla  porównania 1 filiżanka mąki białaj to zaledwie 3.4 gramy błonnika).

Dowolna mąka z pełnego przemiału jest efektywnym zamiennikiem białej  mąki jeżeli chodzi o recepturę ciasta; powstałe  ciasto będzie bogatsze w wartości odżywcze i równie smaczne jak te tradycyjne.

Przepis na Ciasto:

2 filiżanki ( miarki cup) maki pełnoziarnistej

¾ filiżanki letniej wody

15 gram drożdży

1 łyżeczka cukru

1 łyżka oliwy z oliwek

Sól

1. Drożdże mieszamy z odrobiną letniej wody  z łyżeczką cukru i odrobiną mąki – po wymieszaniu  czekamy kilka minut aby drożdże  lekko podrosły.

2. Następnie do miski z mąką dodajemy sól i oliwę z oliwek,  a także wyrośnięte drożdże.

3. Dodajemy wodę i wyrabiamy ciasto do momentu, aż ciasto przestanie nam sie przyklejać  do rąk ( wyrobione ciasto zostawiamy na kilka minut w ciepłym miejscu , po to aby lekko wyrosło).

Składniki na Farsz:

Marynowane karczochy ( własne lub kupione)

Ser mozzarella

Rukola

Sery ( mieszaka 3 serów: Parmezan, Pecorino Toscano, Cheedar)

Pieprz Czarny

Przygotowane i wyrośnięte ciasto  rozkładamy na wysmarowanej oliwą z oliwek blaszce. Dodajemy karczochy,  ser mozzarella I opruszamy pieprzem; następnie lekko podpiekamy , tak aby ser mozzarella się rozpuścił, a ciasto lekko zarumieniło.

Następnie do lekko podpieczonej pizzy dodajemy rukolę i resztę serów; pieczemy do czasu, aż sery się rozpuszczą a ciasto całkowicie  podpiecze.

Leave a Reply