Kilka Zasad Zdrowego Gotowania

Kilka prostych zasad zdrowego gotowania:

  1. Staraj się gotować  warzywa na parze – wtedy wytracają najmniej witamin. Unikaj też częstego podgrzewania i rozgotowywania warzyw  bo część minerałów i   witaminy rozpuszczalnych  w wodzie czyli te z grupy B, witamina C mogą całkowicie się wytracić. Pamiętaj, że poprawnie ugotowane warzywa są al-dente.
  2. Zamiast przyprawiać warzywa sosami czy masłem użyj  ziół, czosnku, cebuli lub innych korzennych przypraw. W taki sposób uzyskasz ładny, świeży i niepowtarzalny smak który sprawi, że jedzenie warzyw będzie przyjemniejsze i ciekawsze.
  3. Unikaj używania dużej ilości soli. Sól tak samo jak cukier jest cichym sprawcą chorób  których często jesteśmy wstanie uniknąć poprzez zdrowsze wybory i odżywianie. Czytaj etykiety produktów  i unikaj  spożywania produktów w których występuję:Glutaminian sodu (monosodium glutamate), azotyn sodu (sodium nitrite), Benzoesan sodu (sodium benzoate )– wszystkie wymienione substancje są formami ukrytej soli. Gotując w domu,  sól zastąp  świeżymi ziołami i przyprawami.
  4. Unikaj częstego smażenia na głębokim tłuszczu – w zamian używaj obróbek termicznych jak  stir-fry, piecz, grilluj, gotuj –  zawsze na małej ilości tłuszczu.
  5. Postaraj się zrezygnować z pełno tłustego mleka lub tłustych śmietan ; Jeżeli jest to możliwe używaj mleko i śmietany o mniejszej zawartości tłuszczu 1% – 2%.
  6. Jedz mniej tłuszczy nasyconych czyli tych mającą konsystencje twardą w temperaturze pokojowej –  mięsa, smalec . Zamiast tego przychylaj się do konsumowania tłuszczy jedno i wielonienasycone – na przykład oliwa z oliwek, olej słonecznikowy/awokado/rzepakowy, orzechy, nasiona, awokado.

Zdjęcie:Pexels

Leave a Reply