Zdrowe Gofry z Mąki Gryczanej, Kefirem, Cynamonem i Wanilią

Smak i aromat świeżych gofrów  to wspomnienia beztroskiego dzieciństwa i pewnie dla wielu z nas  okresu nadmorskich wakacji. Gofry z mąki gryczanej to jednak zdrowsza  i odżywcza wersje tego uwielbianego przez  nas deseru/śniadania. Gofry gryczane mają interesujący – trochę orzechowy smak, są chrupkie i lekko cynamonowe. Wyśmienicie komponują się z syropem klonowym , a śniadanie w ich towarzystwie to istna uczta dla podniebienia.

Przepis na gofry narodziły się w Belgi. Tradycyjne Belgijskie gofry różnią się znacznie od zamieszczonego przeze mnie przepisu –  przede wszystkim  Belgijskie  gofry zawierają większą ilość cukru. Dodatkowo zamiast zwykłej „białej” mąki  użyłam „ciemną” mąkę z ziaren gryki. Mąka gryczana jest mąką z  pełnego przemiału która  bogata jest  w błonnik; według USDA,  25 gram mąki gryczanej  to około  10 % dziennego zapotrzebowania na  tą substancję.

Mąka gryczana  zawiera także nutraceutyki czyli substancje  mające  pozytywny wpływ na nasze  zdrowie (na przykład, dwa rodzaje białek znajdujących się w ziarnach gryki nie ulega  trawieniu enzymatycznemu;  nietknięte białka migrują do jelita grubego i  tam zapobiegają absorbcji cholesterolu – między innymi z tego  powodu stwierdza się iż mąka czy kasza gryczana może mieć prozdrowotne bo obniżające cholesterol działanie –  efekt ten został zaobserwowany  w badaniach in vivo;).

 

Przepis na  Zdrowe Gofry z Mąki Grycznanej

1 filiżanka ( 120 gram) mąki gryczanej

1 ¼ filiżanki ( 292 ml) kefiru

¼  filiżanki (  60 ml ) oleju lub rozpuszczonego masła

1 jajko ( wersja dla wegetarianów może zawierać nasiona chia lub tofu )

Około 1 łyżki cukru

1 łyżeczka  proszku do pieczenia

Szczypta soli

Cynamon

Wanilia (jeżeli dodajemy olejek waniliowy wtedy taką wanilię mieszamy z mokrymi składnikami)

 

1. W  jednej  misce mieszamy mokre składniki czyli jajko, olej , kefi .

2. W  odzielnej misce mieszamy składniki suche czyli mąkę gryczaną, cukier, proszek do pieczenia,  sól, cynamon i wanilię.

3. Następnie dodajemy suche składniki do mokrych składników i dokładnie mieszamy.

4. Pieczemy w gofrownicy – podajemy z syropem klonowym i dowolnymi owocami.

* ( Nutrition Facts)  Wartość Odżywcza Jednego Gofra 

Leave a Reply